Wysokość honorarium uzależniona jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy oraz terminu realizacji usługi. Ustalenie wysokości wynagrodzenia następuje po uprzednim spotkaniu z klientem i przedstawieniu stanu sprawy, albowiem trudno jest przewidzieć ile czasu wymaga wykonanie danego zlecenia.

Zakres współpracy oraz wysokość wynagrodzenia każdorazowo są ustalane indywidualnie z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

W praktyce stosowane są dwa systemy rozliczeń:

  1. ryczałtowy – ustalenie z góry konkretnej kwoty wynagrodzenia,
  2. godzinowy – wysokość wynagrodzenia zależy od ilości czasu poświęconego na wykonanie zlecenia.

W ramach tzw. stałej obsługi prawnej Klienci w zależności od czasu trwania umowy, mogą liczyć na preferencyjne warunki ustalenia wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za prowadzenie sprawy może zostać rozłożone na raty. W uzasadnionych wypadkach możemy również odroczyć termin płatności wynagrodzenia.

W przypadku porad prawnych koszt jednorazowej porady ustalany jest indywidualnie i uzależniony jest od poruszonej materii. W przypadku zlecenia prowadzenia sprawy, wynagrodzenie z tytułu udzielonej porady prawnej, zostaje zaliczone na poczet ustalonego honorarium.